Crescit Eundo. Tisztelgő tanulmányok V. Ecsedy Judit 65. születésnapjára

Crescit Eundo. Tisztelgő tanulmányok V. Ecsedy Judit 65. születésnapjára

Crescit eundo
Tisztelgő tanulmányok V. Ecsedy Judit 65. születésnapjára
Szerkesztette: Simon Melinda és Perger Péter
OSZK–MTA BTK ItI–MOKKA-R Egyesület, 2011
[A Magyar Könyvszemle és a MOKKA-R Egyesület füzetei, 4.], 276 oldal
ISBN 978 963 446 639 0

2 600,- Ft
Elfogyott

Vizkelety Andrásné Ecsedy Judit az Országos Széchényi Könyvtár Könyv- és Művelődéstörténeti Kutatások Osztályának munkatársa. Évtizedek óta a nyomdászat- és könyvtörténet nemzetközileg is elismert, jeles kutatója. Számos nyomda történetének és betűkészletének egyedi feldolgozását követően szintézisbe foglalva is megírta a magyarországi nyomdászat kézműipari korszakának történetét. Útjára indította továbbá az összes hazai nyomda teljes készletét a XVII. század végéig bemutató repertórium-sorozatot. Bibliográfiát állított össze a titkos nyomdahelyű régi magyar könyvekről. Neki köszönhető a XVIII. századi retrospektív nemzeti bibliográfia egyik kiegészítő kötete és készülő pótköteteinek gondozása. Emellett az RMNy-vállalkozás nyomdatörténeti szakértője.

A kötet mottójául egyik kedves nyomdászjelvényének jelmondatát választottuk, amely találóan jellemzi pályáját. A Crescit eundo = Haladva növekszik felirat arra utal, hogy az előmenetel, a mind magasabbra jutás feltétele a fokozatosság.

E kötetbe azon tanítványok, munkatársak, szakemberek tanulmányait gyűjtöttük össze, akik használták, használják munkásságának valamelyik darabját, építenek eredményeire. Az így összeállt, változatos tematikájú kötet tükre annak, hogy milyen sokirányúan hatnak V. Ecsedy Judit kutatásai. Számos írás áll kapcsolatban a nyomdászjelvényen látható szedőszekrénnyel és könyvsajtóval, de – az Ünnepelt személyén kívül – talán legjobban az angyal kezében látható könyv, pontosabban „régi magyar könyv” köti össze őket.

Magyar Könyvszemle és a MOKKA-R Egyesület Füzetei

A könyv évszázadokon át a kulturális értékek áthagyományozásának egyetlen médiuma volt. A könyvtörténet ezért a művelődéstörténet minden területét érinti, így nem csoda, ha napjainkban a könyves kultúra történetének bemutatására számos új intézmény alakul. Európa egyik legrégebbi könyvtörténeti folyóirata, a Magyar Könyvszemle már nem tudja vállalni azt, hogy valamennyi dolgozatnak helyet adjon, amely a könyv magyarországi történetét tárgyalja. Ezért szövetkezett az 1994-ben alakult, a régi könyvek feldolgozását szervező, irányító egyesülettel, a Magyar Országos Közös Katalógus Egyesület régi könyves tagozatával (MOKKA–R). A füzetsorozat elsődlegesen a MOKKA–R tagozati ülésein elhangzó előadásokat közli, de helyet ad minden olyan könyvtörténeti írásnak is, amely terjedelmében a Magyar Könyvszemle közlési lehetőségeit meghaladja.

Kiadja az Országos Széchényi Könyvtár, az MTA Irodalomtudományi Intézete és a MOKKA-R Egyesület.