A moszkvai Rudomino Könyvtár hungarika ex librisei hazai és nemzetközi kontextusban

A moszkvai Rudomino Könyvtár hungarika ex librisei hazai és nemzetközi kontextusban

A moszkvai Rudomino-könyvtár hungarika ex librisei hazai és nemzetközi kontextusban
Írta: Vasné dr. Tóth Kornélia
OSZK–Gondolat Kiadó, Budapest, 2015.
[Nemzeti Téka, sorozatszerk. Boka László, Kégli Ferenc] 360 oldal
ISBN 978 963 693 606 8

3 000,- Ft
Kapható

Napjainkban, a posztmodern korában formálódó új kultúrtörténeti, művészettörténeti diskurzusok egyik központi témája a kép, annak vizuális kultúrában betöltött szerepe, hatása, recepciója. Az „iconic turn” nyomán a kutatás területén is végbement az a mélyreható fordulat, mely a modern képi technikák és a vizualitás szerepét hangsúlyozza. Mindezért az ex librisek mint vizuális dokumentumok interpretációja különösen időszerű, és a téma kutatása új irányokat, nézőpontokat kell kapjon – hangsúlyozza Vasné dr. Tóth Kornélia, az Országos Széchényi Könyvtár kutatója, aki hosszú évek óta az ex librisek tudományos feltárásával foglalkozik.

Az ex librisek mint vizuális dokumentumok interpretációja túllép a képzőművészet kifejezőeszközeinek vizsgálatán, interdiszciplináris jellegű, elemzése gazdag adalékokkal szolgál kulturális és tudományos életünk számos területéhez. A képek „olvasatá”-ban nagy szerepe van a kultúrtörténeti kontextusnak, olyan szempontokat is figyelembe véve, mint az ex libris gyűjtők személye, a készíttetés, a gyűjtés motivációja. A kutatás korpuszát a moszkvai Rudomino Összorosz Állami Idegennyelvű Könyvtár Ritka Könyvek Osztálya 4585 kisgrafikája jelenti. A magyar vonatkozású, hungarika ex libris kutatás területi, nyelvi, személyi, illetve tartalmi hungarikumokra egyaránt irányult.

A kötet – mely az OSZK és a Gondolat kiadó vállalkozásában megjelenő sorozat 31. kötete – példát kíván mutatni a külföldi gyűjteményekben található magyar vonatkozású ex librisek feldolgozásának szempontrendszerére, mintát adva a további hasonló jellegű kutatásokhoz, egyúttal igazolva a magyar ex libris ismertségét nemzetközi szinten is – mindezt orosz és angol nyelvű rezümével tárva a nagyközönség elé.

Nemzeti téka

A Nemzeti téka az Országos Széchényi Könyvtár és a Gondolat Kiadó 2010-ben indult közös sorozata. Folytatója kíván lenni Az Országos Széchényi Könyvtár Kiadványai, valamint az Országos Széchényi Könyvtár Füzetei címmel megjelent sorozatoknak, továbbéltetve mindazon értékeket, amelyeket az elődöknek tekintett sorozatok képviseltek. Olyan művelődéstörténeti, nyomda-, sajtó-, könyv- és könyvtártörténeti, illetve könyvtár-informatikai vonatkozású könyvek tékája, azaz tároló helye, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak nemzeti könyvtárunkhoz vagy annak gyűjtőköréhez. Tanulmányok, konferencia-előadások közreadása mellett a sorozat a nemzeti könyvtár vagy egyéb gyűjtemények hungarika vonatkozású anyagára támaszkodva készült egyedi bibliográfiák, katalógusok, repertóriumok számára is publikációs teret kíván nyújtani, segédleteket biztosítva ezáltal a magyar művelődéstörténet további kutatásaihoz.