Távol az Araráttól. Örmény kultúra a Kárpát-medencében

Távol az Araráttól. Örmény kultúra a Kárpát-medencében

Távol az Araráttól
Örmény kultúra a Kárpát-medencében. A Budapesti Történetei Múzeum és az Országos Széchenyi Könyvtár közös kiállítása, 2013. április 5. – 2013.szeptember 15.
A kiállítást rendezte és a katalógust szerkesztette: Kovács Bálint–Pál Emese
OSZK–BTM, Budapest, 2013., 184 oldal
ISBN 978 963 200 608 6

4 990,- Ft
Kapható

A Budapesti Történeti Múzeum és az Országos Széchényi Könyvtár közös szervezésében „Távol az Araráttól. Örmény kultúra a Kárpát-medencében” című 2013-as kiállítás gazdag anyagának és ehhez kapcsolódó tíz szakmai tanulmánynak két nyelvi verzióban, magyarul és angolul megjelent, gazdagon illusztrált kötetét veheti kézbe az érdeklődő.

A két intézmény rendezvényei az örmény könyvnyomtatás 500. évfordulója alkalmából világszerte megrendezett kiállítások és konferenciák sorába illeszkedtek. 1512/1513-ban egy Hakob Meghapart nevű nyomdász kiadta az első teljesen örmény betűkkel nyomtatott könyvet az Urbatagirk-et (Péntekkönyv). Bár az örmény írásos kultúra ismertetése a kiállításon hangsúlyos szerephez jutott, a bemutatásra került anyag mégis szélesebb kulturális horizontot ölelt fel: a kiállítás az erdélyi örménység egyházművészeti kincsei és magyarországi közgyűjteményekből származó, örményekhez kapcsolódó értékes és ritka műtárgyakat is bemutat.

Örmények a Kárpát-medencébe nagyobb létszámban a 17. század folyamán vándoroltak be, elsődlegesen Erdélyben, Szamosújváron, Gyergyószentmiklóson, Erzsébetvárosban és Szépvízen telepedtek le, később az egész Kárpát-medencében elterjedtek, szülőföldjük örökségét az itt talált kultúrával ötvözték. Településeiken értékes könyvtárakat, könyvgyűjteményeket őriztek, s olyan műkincseket hagytak hátra, amelyek máig ismeretlenek nemcsak helyi szinten, de gyakorlatilag a tudományos közvélemény előtt is. A kiállítás legrégebbi egyházművészeti tárgyai és könyvei 18. századi erdélyi örmény templomok gyűjteményeiből származnak, eddig nem szerepeltek egyetlen nemzetközi kiállításon sem. Ezekben a gyűjteményekben unikális kötetek – így a világ első örmény nyelven nyomtatott bibliája – is megtalálhatók, és a korabeli örmény nyomdászati helyek (Konstantinápoly, Velence, Róma, Marseille, Bécs, Trieszt, Szentpétervár, Amszterdam stb.) majdnem mindegyikéből találunk kiadványokat.