A tavasz, a szerelem és a szépség ünnepe

Nyomtatóbarát változatPDF változat

Az Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar Régizenei Társaság szeretettel meghívja Önt, kedves családját és barátait 2014. április 24-én, csütörtökön 17 órára, az Országos Széchényi Könyvtár VI. emeleti Dísztermébe (Budavári Palota, F épület.) Szent György-napra, a tavasz, a szerelem és a szépség ünnepére.

Program

Fellép az Ars Renata szólóének-együttes: Zádori Mária, Hajdú Diána, Sziklai János, May Zoltán, Virágh László, Szabó István (lant), Szabó Zsolt (viola da gamba)
Bevezetőt mond: Szentmártoni Szabó Géza irodalomtörténész
Műsoron: Énekek és versek a tavaszról, a szépségről, a szerelemről az ókortól a reneszánszig
Művészeti vezető: Virágh László
A rendezvény ingyenes.

Szent György-nap

A hazai naptárban jószerével csak egyházi és állami ünnepek találhatók, szinte teljesen hiányoznak belőle a profán jeles napok. A nyugati hagyományon alapuló Valentin-, avagy Szent Bálint-nap ízléses meghonosítása némileg javíthat ezen a helyzeten, ám ez a szerelemünnep sajnos a téli időszakra esik, sőt egyes években a farsang utáni, böjti időszakba kerül.

A magyarországi időjárás és a régmúltba nyúló világi hagyomány, a tavasz kibontakozásakor kívánná meg a szerelem és a szépség dicséretére szentelt ünnepi rendezvényt. A hagyományteremtés kulturális hátterét az ókortól, a lovagkoron át, a reneszánsz korig terjedő képzőművészet, irodalom, szerelemfilozófia, ezoterikus és misztikus vallási képzetek, zene és tánc, valamint a tavaszi népszokások, virágénekek, népdalok és népi táncok jelenthetik.

A műsorban megteremtett tavaszi idill középpontjába a lovagi, udvari, illetve az ezt spiritualizáló petrarkista szerelemfelfogás, a nőt piedesztálra állító, szolgáló szerelem kerül, ám megszólalnak a jeles naphoz köthető népdalok is. A rendezvény időpontja a leánymentő lovag, a sárkányölő Szent György emléknapja, április 24-e, amely a múltban igen jeles határnap volt Magyarországon.

Károly Róbert 1326-ban alapította meg a világi jellegű Szent György-lovagrendet. A kolozsvári testvérek, Márton és György, 1373-ban készítették el a prágai várban álló Sárkányölő Szent György-szobrot. Több magyarországi templomban maradt fenn Szent György-oltár, vagy a sárkányölőt a megmentett lánnyal együtt megjelenítő freskó. Ezek egyike a tarpai református templom falán feltárt, XV. század eleji falkép.

A közkeletű ábrázolások emlékeztetnek a Pegasuson lovagló Bellerophon Chimerával való mitológiai küzdelmére. A szent ünnepnapja április 24-ére, azaz az asztrólógia szerint Venus uralma alá tartozó Bika-jegyének kezdetéhez került, talán a kereszténységgel a IV. század közepéig versengő Mithras-kultusz igen elterjedt bikaölő jelenetének feledtetése érdekében.

Szeretettel várjuk rendezvényünkön!

Időpont: 2014. április 24., csütörtök 17 óra
Helyszín: Országos Széchényi Könyvtár (Budavári Palota, F épület.) VI. emeleti Díszterem