Európában először!

A TÍZ BAMBUSZ CSARNOKA

Könyv- és nyomdászattörténeti kiállítás
a Kínai Nemzeti Könyvtár kincseiből

2003. október 1- december 23.

Könyvtárunk szeptember utolsó napján igazi kuriózummal örvendezteti meg a könyv és nyomdászat iránt érdeklődő közönséget: eredeti kínai műtárgyakból nyitunk könyv- és nyomdászattörténeti kiállítást.

Európában még soha nem volt látható ehhez hasonló méretű összefoglalás kínai műkincsekből. Büszkék vagyunk rá, hogy a Kínai Nemzeti Könyvtár féltve őrzött kincseit könyvtárunk mutathatja be először a hazai és remélhetőleg a külföldi érdeklődő közönségnek.

A világon a ma élő kultúrák közül a kínai a legrégibb, amely évezredek óta folyamatosan fennáll. Írásbeliségének története mintegy háromezer ötszáz évet ölel fel; az időszámításunk kezdete előtti évezredben már írtak ecsettel, tussal selyemtekercsre és összefűzött bambusz­lapocskák sorozatára - a kínai hagyomány ezeket tartja a könyv legrégibb formájának.

Időszámításunk második évszázadának elején találták fel a papírt, a könnyebben ke­zelhető, olcsóbb hordozóanyagot; mintegy háromszáz évvel később pedig már elkezdtek fa­metszetes technikával sokszorosítani képeket, majd szövegeket. Így kialakult a tábla­nyomtatás, melynek legkorábbi, keltezett emléke i. sz. 868-ból való. A vésett fadúcokkal nyomtatott lapokat először tekerccsé ragasztották, később leporelló formára hajtogatták, majd két lapnyi ívekre vágták és összefűzték - így alakult ki a hagyományos kínai könyv klasszikus alakja, évszázadokkal Gutenberg előtt, és fennmaradt a 19. század második feléig.
Kiállításunk a pekingi Nemzeti Könyvtár kincseiből válogatott anyaggal szemlélteti a kínai könyv kialakulását, a táblanyomtatás és a könyvformák változatait, a színes nyomtatás kialakulását. Láthatunk majd buddhista szentszöveg-tekercset a 13. század végéről, leporelló alakú nyomtatványt és sokféle könyvet a 14-19. századból, köztük olyan klasszikus irodalmi alkotásokat, amelyeket magyar műfordításban már ismerhetnek az érdeklődők. Megcsodál­hatunk szépséges könyvborítókat, finomrajzú, fametszetes illusztrációkat és festészeti tan­könyvek míves, több táblával nyomott, színes lapjait. A Kínai Nemzeti Könyvtár kincseiből válogatott eredeti anyagot kődomborművek levonatai (ún. pacskolatok), hagyományos térképek és néhány kézirat, kalligráfia egészíti ki. A látogatók tájékoztatását szolgálja néhány makett és fényképes tabló, illetve a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum gyűjteményéből válogatott kiegészítő anyag: egy írástudó - a művek írója, a könyvek olvasója és szépségük élvezője - írószobájának berendezése.
Ilyen kiállítás még soha sem volt Magyarországon, és mivel ezeket a kincseket nagyon ritkán viszik Kínából külföldre, a nagyvilágban is alig akad párja.
A kiállításhoz többnyelvű katalógus készül, a Magyar Posta pedig bélyeget ad ki a tiszteletére. A kiállítás ideje alatt a hagyományos technikával a helyszínen készült fametszetek kaphatók.

 

Október 1-jétől a kiállítás az Ön számára is nyitva áll
a szokásos múzeumi nyitva tartás szerint:

Keddtől vasárnapig 10-18 óra között.
Hétfői napokon a kiállítás zárva.

Válogatás a legszebb darabokból

 

vissza



  Országos Széchényi Könyvtár 2003