Blue Blood, Black Ink

Blue Blood, Black Ink

Blue Blood, Black Ink. Book collections of aristocratic families from 1500 to 1700
Kék vér, fekete tinta. Arisztokrata könyvgyűjtemények 1500–1700

Nemzetközi vándorkiállítás
Zagreb, Bratislava, Martin, Budapest, Burg Forchtenstein, 2005 ősz – 2007 ősz
Szerkesztette: Monok István
OSZK, Budapest, 2005., 183 old.
ISBN 953 500 498 1

Nyelv: 
Angol
2 500,- Ft
Elfogyott

A XVI. század Európában a könyvtárak fejlődésének korszaka volt. Ebben az időszakban a szokatlan mértékű egyházi, főúri és iskolai könyvtárak fejlődése mellett a magánszemélyek könyvgyűjtése is példa nélküli, főleg a városi lakosság körében. A következő századtól az olvasás a mindennapi élet szerves része lett. Ez tükröződik a Kárpát-medence területén lévő főúri családi könyvtárak történelmében és gyarapodásban is. A főúri osztály kiemelkedő képviselői – nádorok, hadvezérek és hercegek – jelentős mértékben vettek részt a törökellenes harcokban, majd Magyarország fejlődésében, amelynek szerves részét alkotta a könyvkultúra fejlődése is.

E főúri családok – Bánffy, Batthyány, Nádasdy, Esterházy, Zrínyi, Frangepán, Valvasor – családi könyvtárai a magas fokú műveltséget és könyvkultúrát nemcsak magyar, de szélesebb európai viszonylatban is dokumentálják. Könyvtáraikat az egyes családok tagjai – még az olyan bonyolult időkben is, mint a törökök terjeszkedése, politikai harcok és felkelések, vagy az ellentétekkel teli szellemi légkör (reformáció és ellenreformáció) időszaka – Európa minden szegletéből származó művekkel gyarapították. E történelmi családok nemcsak politikai hatalommal rendelkeztek, hanem egyúttal koruk társadalmi-gazdasági oszlopai is voltak, a legtágabb értelemben vett kulturális élet meghatározó tényezőiként működtek. Ennek legékesebb bizonyítékául maguk a könyvtárak szolgálnak, amelyek nem csupán kastélyaik „dísztárgyai” voltak, hanem tulajdonosaik kulturális érettségéről tanúskodnak. A könyvet a végtelen tudás és ismeret forrásának tekintették, s tény, hogy ők maguk is nagy tudású, művelt, a legtágabb értelemben vett valódi kultúremberek voltak, nem csupán bibliofilek.

A 2005– 2007-os vándorkiállítás anyagának helyet adó kötet négy ország együttműködésével valósult meg. Mindegyik tudományos műhely, közgyűjtemény – Szlovák Nemzeti Könyvtár, Horvát Egyetemi és Nemzeti Könyvtár, Burgenlandi Tartományi Könyvtár, Esterházy Magánalapítvány, Országos Széchényi Könyvtár – célja a gondjaira bízott kulturális örökség szakszerű feltárása, történetének dokumentálása és az olvasóknak, a látogatóknak való bemutatása.