Felső-bácskai települések néprajzi-helyrajzi leírása 1859-60-ból

Felső-bácskai települések néprajzi-helyrajzi leírása 1859-60-ból

Felső-bácskai települések néprajzi-helyrajzi leírása 1859-60-ból
Írta: Nebojszki László
OSZK – Argumentum Könyvkiadó, Budapest, 2017., 808+26 oldal
ISBN 978 963 446 793 9

6 500,- Ft
Kapható

Gróf Johann Coronini-Cronberg, a Szerb Vajdaság és Temesi Bánság katonai és polgári kormányzója 1859. január 8-án kelt utasításában rendelte el az egyes témák helyi viszonyait jól ismerő vezetők és értelmiségiek közreműködésével a települések hely- és néprajzi leírását. A rövid határidő ellenére Temesvárra beérkezett, egyes esetekben kismonográfiáknak tekinthető leírásokat Kümmer Henrik tartományi iskolafelügyelőhöz továbbították, aki ezeket később Ormós Zsigmondnak, Temes vármegye főjegyzőjének adta át. Tőle és általa 1872-ben a Temesváron alapított Délmagyarországi Történelmi és Régészeti Muzeum Társulathoz kerültek. A Zomborban 1883-ban létrejött Bács-Bodrog Vármegyei Történelmi Társulat tagjai az 1900-as évek elején kísérletet tettek a teljes anyag megszerzésére, azonban a temesvári kollégák szabályzatukra hivatkozva csak a helyben tanulmányozás lehetőségét ajánlották fel. A munkák jelenleg a romániai Temes Megyei Állami levéltárban vehetők kézbe, de az anyag mikrofilmen már az 1970-es évektől fellelhető a Vajdasági Levéltárban, és jelenleg már Budapesten is.

Ez a nehezen hozzáférhető, német nyelvű, gót betűs, kézírásos, tehát nehezen olvasható és értelmezhető szöveg került kiadásra, latin betűs német nyelvű és magyarra fordított változatban egyaránt, magyarázatokkal és kísérő tanulmányokkal ellátva Nebojszki László közreadásában és szerkesztésében.

Bács-Bodrog vármegye hazánk elmúlt évszázadokban legtöbbet szenvedett országrészei közé tartozik. A történelmi események okozta pusztulás-romlás nyomán kevés olyan primer forrás akad az 1850-es évekből, amely Bács-Bodrog egykori és korabeli természeti és helyrajzi adottságaiba, viszonyaiba, nemzetiségeinek életébe, gazdaságába betekintést enged. Ezért merülhetett fel Coronini kormányzósága idején a terület településeire kiterjedő néprajzi, helyrajzi leírás igénye. Ezek az autentikus, a korszakot és e geokulturális egységet illetően egyedülálló források húsz magyarországi és hét szerbiai település helytörténetét teszik teljesebbé, megismerhetővé e kiadvány által.