A könyvtárak és a hatalom

A könyvtárak és a hatalom

A könyvtárak és a hatalom
Tanulmányok és dokumentumok

Szerkesztette: Monok István
OSZK – Gondolat Kiadó, Budapest, 2003., 210 oldal
[Nemzeti Téka, sorozatszerk. Kégli Ferenc, Monok István]
ISBN: 963 200 470 1

800,- Ft
Kapható

A Nemzetközi Magyar Filológiai Társaság 2001 augusztusában rendezte meg a finnországi Jyväskyläben az V. Nemzetközi Hungarológiai Kongresszust, amelynek témája a hatalom és a kultúra volt.

Egyik szimpóziuma Monok István és Janne Vilkuna vezetésével a közgyűjtemények és a hatalom viszonyával foglalkozott. A témakörön belül a könyvtárak és a hatalom kapcsolatára vonatkozó, a kongresszus alkalmából készített tanulmányokból közöl négyet e kötet.

Bánfi Szilvia és Somogyi Mária – számos dokumentumot is közölve – az Országos Széchényi Könyvtárban létrehozott Zárolt Kiadványok Tára kialakításának és működésének 1945 és 1988 közötti történetét mutatja be. A hatalom számára nemkívánatos művek jelentős része csak egy, esetleg két példányban élte túl a történelem viharait, és ma a kutatások fontos, nélkülözhetetlen forrásbázisát alkotják. Kégli Ferenc azt az 1949–1952 között kialakított népkönyvtári rendszert ismerteti, amely teljes mértékben a hatalom ideológiáját szolgálta. Deé Nagy Anikó a marosvásárhelyi Teleki Téka hatalommal szembeni küzdelmének utóbbi félszázados történetét dolgozza fel. Erdély egyik leggazdagabb közgyűjteménye a nehéz évtizedek ellenére is megőrizte az európai és ezen belül a magyar könyvkultúra sok-sok kincsét.

Nemzeti téka

A Nemzeti téka az Országos Széchényi Könyvtár és a Gondolat Kiadó 2000-ben indult közös sorozata. Folytatója kíván lenni Az Országos Széchényi Könyvtár Kiadványai, valamint Az Országos Széchényi Könyvtár Füzetei címmel megjelent sorozatoknak, továbbéltetve mindazon értékeket, amelyeket az elődöknek tekintett sorozatok képviseltek. Olyan művelődéstörténeti, nyomda-, sajtó-, könyv- és könyvtártörténeti, illetve könyvtár-informatikai vonatkozású könyvek tékája, azaz tároló helye, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak nemzeti könyvtárunkhoz vagy annak gyűjtőköréhez. Tanulmányok, konferencia-előadások közreadása mellett a sorozat a nemzeti könyvtár vagy egyéb gyűjtemények hungarika vonatkozású anyagára támaszkodva készült egyedi bibliográfiák, katalógusok, repertóriumok számára is publikációs teret kíván nyújtani, segédleteket biztosítva ezáltal a magyar művelődéstörténet további kutatásaihoz.