Széchényi Ferenc és Csehország. Levelestár

Széchényi Ferenc és Csehország. Levelestár

Széchényi Ferenc és Csehország. Levelestár
Válogatta és a bevezető tanulmányt írta: Richard Pražák
Sajtó alá rendezte és jegyzetekkel ellátta: Deák Eszter, Erdélyi Lujza
OSZK – Gondolat Kiadó, Budapest, 2003., 233 old.
[Nemzeti Téka, sorozatszerk. Kégli Ferenc, Monok István]
ISBN 963 200 464 7

800,- Ft
Kapható

Gróf Széchényi Ferencet (1754–1820) igen kiterjedt rokoni és baráti szálak fűzték Cseh- és Morvaországhoz. Az onnan őhozzá írt leveleknek a jelentős részét (közel hatvanat) adja közre a levelestár az 1780 – 1816 között időszakból. A huszonhárom levélíró közt található tudomány- és művészetpártoló arisztokrata, mint Kinský, Šternberk vagy Valdštejn gróf, akik Széchényihez hasonló szerepet játszottak a felvilágosodás és nemzeti újjászületés korának csehországi kulturális és szellemi életében, és tudósok, mint a Klementinum könyvtárának vezetője, K. R. Ungar, az európai hírű matematikus és csillagász, A. Strnad, vagy a szlavisztika tudományának meglapítója, J. Dobrovský.

A huszonhárom tudós és arisztokrata ötvenkilenc levele két budapesti lelőhelyen található meg: a Magyar Országos Levéltárban, Széchényi Ferenc hagyatékában és az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában. E gyűjteményekből azok a levelek kerültek a kötetbe, amelyek részben Széchényi sokirányú tudományos érdeklődését és kapcsolatát dokumentálják a kor neves cseh és csehországi német tudósaival és arisztokratáival (ez utóbbiak közül nem egy maga is „gyakorló” tudós). Továbbá kiemelten azokat, amelyek a nemzeti könyvtár létrehozására irányuló gyűjtőmunka egyes állomásairól, a könyvgyűjtemény létrehozásáról, gyarapításáról, a könyvtáralapítás fogadtatásáról tanúskodnak.

Helyet kapnak a gyűjteményben a személyes köszönőlevelek, melyek a kiküldött Széchényi-féle katalógusokat nyugtázzák; ezekből kitűnik, hogy Széchényi korszakalkotó munkássága, a magyar nemzeti könyvtár megalapítása és katalógusainak kiadása élénk visszhangra talált a korabeli cseh szellemi életben.

A kiadvány az Országos Széchényi Könyvtár alapításának kétszázéves évfordulójára készült.

Nemzeti téka

Nemzeti téka az Országos Széchényi Könyvtár és a Gondolat Kiadó 2010-ben indult közös sorozata. Folytatója kíván lenni Az Országos Széchényi Könyvtár Kiadványai, valamint az Országos Széchényi Könyvtár Füzetei címmel megjelent sorozatoknak, továbbéltetve mindazon értékeket, amelyeket az elődöknek tekintett sorozatok képviseltek. Olyan művelődéstörténeti, nyomda-, sajtó-, könyv- és könyvtártörténeti, illetve könyvtár-informatikai vonatkozású könyvek tékája, azaz tároló helye, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak nemzeti könyvtárunkhoz vagy annak gyűjtőköréhez. Tanulmányok, konferencia-előadások közreadása mellett a sorozat a nemzeti könyvtár vagy egyéb gyűjtemények hungarika vonatkozású anyagára támaszkodva készült egyedi bibliográfiák, katalógusok, repertóriumok számára is publikációs teret kíván nyújtani, segédleteket biztosítva ezáltal a magyar művelődéstörténet további kutatásaihoz.