Az Országos Széchényi Könyvtár kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik. Nemzeti könyvtári szerepéből adódóan igen aktív nemzetközi könyvtárközi kölcsönzési tevékenységet folytat: gyűjteménye megfelelő alakítása érdekében közel 400 külföldi cserepartnerrel tart fenn kapcsolatot.
Az Országos Széchényi Könyvtár számos külföldi könyvtárral, illetve szervezettel ápol két- vagy többoldalú kapcsolatokat, melyek fő célja a szakmai tapasztalatcsere, a kutatások biztosítása és összehangolása, továbbá rövidebb és hosszabb távú projektek (például: digitalizálási együttműködések, kiállítások, stb.) megvalósítása.
Az OSZK évről évre képviselteti magát a nagyobb nemzetközi konferenciákon, illetve számos nemzetközi projektben vesz részt partnerként. Nemzeti könyvtárként több jelentős nemzetközi szakmai szervezet munkájában is részt vállal:
ADLUG (AMICUS/ DOBIS / LIBIS Users Group)
Az AMICUS/ Dobis/ Libis-t használó könyvtárak évente ülésező egyesülete.
AIBM [1] / IAML (Association Internationale des Bibliothèques, Archives et Centres de Documentation Musicaux / International Association of Music Libraries)
Az AIBM 1951-ben alakult az UNESCO támogatásával, célja a zenei könyvtárak nemzetközi együttműködésének elősegítése, valamint a szakma érdekeinek hatékony képviselete és támogatása. Ma a világ 53 országából mintegy 2000 egyéni és testületi tagot számlál. Az AIBM Magyar Nemzeti Csoport honlapját itt érheti el. [2]
CENL [3] (Foundation Conference of European National Librarians)
A CENL egy a hollandiai székhelyű, alapítványi formában működő szervezet, melynek célja, hogy erősítse, és hangsúlyosabbá tegye a nemzeti könyvtárak szerepét Európában, különös tekintettel a nemzeti kulturális örökség megőrzésében és a hozzáférés biztosításában betöltött szerepükre. A CENL tagjai az Európa Tanács országaiban működő nemzeti könyvtárak igazgatói közül kerülnek ki. A szervezetnek jelenleg 48 tagja van 46 országból.
CERL [4] (Consortium of European Research Libraries)
A CERL 1992-ben több európai tudományos és nemzeti könyvtár kezdeményezésére jött létre. A konzorcium fő célkitűzése, hogy a tudományos könyvtárak megosszák egymás között adatforrásaikat, szakértelmüket, és ezáltal az európai nyomtatott örökség jobb hozzáférését, hasznosítását és megőrzését biztosítsák.
Internationale Gutenberg [5]-Gesellschaft in Mainz
Az 1901-ben alapított társaság célja a könyv- és nyomdatörténeti kutatások elősegítése, valamint a Gutenberg-Museum szellemi és anyagi támogatása. A társaságnak jelenleg 35 országból több mint 1300 tagja van.
IFLA [6] (International Federation of Library Associations and Institutions)
Az IFLA olyan nemzetközi testület, amelynek célja a könyvtári és információs szolgáltatások és használóik érdekképviselete. 1927-es megalakulásának célja az együttműködés előmozdítása volt a könyvtárügy és a bibliográfia területén.
International ISBN Agency [7] A Nemzetközi ISBN Ügynökség koordinálja és felügyeli az ISBN rendszer használatát világszerte.
ISMN [8] (International Standard Numbering System for Editions of Notated Music)
A Nemzetközi ISMN Ügynökség koordinálja és felügyeli az ISMN rendszer használatát világszerte.
ISSN International Centre [9](International Centre for the Registration of Serial Publications)
Az ISSN Nemzetközi Központja koordinálja és felügyeli az ISSN számok kiosztását és használatát világszerte.
TEL / TEL+ [10] (The European Library / TELPlus)
A honlap 2016. október 21. óta nem frissül!
A TELPlus az Európai Bizottság által életre hívott projekt, amely 2007 októberében indult. A TELPlus az Europeana újabb mérföldköve, fő célja az Európai digitális könyvtár szolgáltatásainak bővítése és fejlesztése.
Nemzetközi kommunikáció, együttműködések:
Lengyel Szilvia (lengyel.szilvia@oszk.hu [11])
Konrád Eszter (konrad.eszter@oszk.hu [12])
Hivatkozások:
[1] http://www.aibm-france.fr/
[2] http://media.lib.unideb.hu/zksz/aibm/index.php
[3] http://web3.nlib.ee/cenl/
[4] http://www.cerl.org/
[5] http://www.gutenberg-gesellschaft.de/
[6] http://www.ifla.org/
[7] http://www.isbn.org/
[8] http://www.ismn-international.org/
[9] http://www.issn.org/
[10] http://www.theeuropeanlibrary.org/
[11] mailto:lengyel.szilvia@oszk.hu
[12] mailto:konrad.eszter@oszk.hu