Könyvbemutató és 2. Földabrosz-blog találkozó - Az I. világháború térképeken. Válogatás a gyűjteményből - Brentán Károly Amazonas-térképe egy budapesti magángyűjteményben - Az első katonai felmérés alapján készült térképek

Földabrosz hírlevél - 2017. január
Kedves Barátunk!

Örömmel üdvözöljük a Földabrosz térképtörténeti blog követői között! Köszönjük, hogy megtisztelte bizalmával oldalunkat. Hírlevelünkben a fontosabb eseményeinkről és a blogon eddig megjelent cikkekből adunk ízelítőt Önnek.
MEGHÍVÓ

Könyvbemutató és 2. Földabrosz-blog találkozó


Az Országos Széchényi Könyvtár tisztelettel meghívja Önt a Térképtörténeti Közlemények című évkönyv sorozatindító kötetének bemutatójára. A vendégeket köszönti Boka László tudományos igazgató,
a kötetet méltatja Klinghammer István professzor emeritus,
a kötetet bemutatja Pászti László, a Térképtár vezetője.


Időpont: 2017. november 28. (kedd), 16.30.
Helyszín: az Országos Széchényi Könyvtár VI. emeleti díszterme (1014 Budapest, Szent György tér 4-5-6.).

A könyvbemutató végeztével rendezzük meg a 2. Földabrosz-blog találkozót, ahol Reisz T. Csaba, Lipszky-szakértő, a Magyar Nemzeti Levéltár címzetes főigazgatója tart előadást Lipszky János térképész életművéről. Az előadást kerekasztal-beszélgetés követi.

A részvétel ingyenes, a helyszínen a Térképtörténeti Közlemények kiadvány kedvezményes áron megvásárolható.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

AKTUÁLIS KIÁLLÍTÁSUNK

Az I. világháború térképeken. Válogatás a gyűjteményből

A kiállítás megtekinthető
2017. szeptember 29. és 2018. március 30. között a Térképtár folyosóján
a tár nyitvatartási idejében: kedd-péntekig 9.00-17.00, szombaton 9.00-14.00 óráig.


Az Országos Széchényi Könyvtár már 1914 szeptemberében, nem sokkal a háború kitörése után egy első világháborús gyűjtemény kialakításába kezdett, amely egészen az 1920-as évek elejéig gyarapodott. A gyűjtés nem csak a különböző könyvekre, folyóiratokra, nyomtatványokra terjedt ki. Beérkezett számos bélyeg, egyedi, kéziratos anyag, sőt, tárgyi emlékek is. Az első világháborúval foglalkozó kiállítássorozatunk mostani része ebből a gyűjteményből válogat, bemutatva nem csak a beküldött korabeli térképeket, de az egyéb különleges dokumentumokat is. Az egyes vitrinek tematikája egy-egy frontszakasz – így az érdeklődők láthatnak például török, orosz plakátokat, kéziratos térképet a megszállt Szerbiából, vagy épp a román betörésről. Bemutatunk olyan játékokat, papírmaketteket is, amiket az első világháború idején forgalmaztak. Szándékunk szerint sikerül ebben a kis kamaratárlatban is megmutatnunk a gyűjtemény sokszínűségét és olyan ritkaságait, amelyeket a folyamatos feldolgozás során fedezünk fel.
Korábban megjelent cikkeink a Földabroszon
Brentán Károly Amazonas-térképe egy budapesti magángyűjteményben 1.

A Föld felfedezésének, feltérképezésének történetéhez a magyar utazók a nagy hajós- és gyarmatosító nemzetek fiaihoz képest óhatatlanul ritkábban járultak hozzá, bár Magyar László, Teleki Sámuel vagy Stein Aurél tevékenysége közismert. Jóval kevesebben tudják, hogy Dél-Amerika 18. századi feltérképezésében meghatározó szerepet játszottak a magyar származású – részben a spanyol, részben a portugál rendtartományokban működő – jezsuita atyák.

Tovább a cikkre
Az első katonai felmérés alapján készült 1:230 400 méretarányú térképek, avagy mit nem használt térképének elkészítéséhez Lipszky János

A Habsburg Birodalom első katonai felmérését 1763–1787 között országonként, tartományonként végezték. A szigorúan titkos szelvények alapján különböző kisebb méretarányú levezetett térképek születtek, az egyik leggyakrabban használt méretarány az 1:230 400 volt.

Tovább a cikkre
Üdvözlettel:

oszk.hu
Kérdezzen a térképésztől!
Ön ezt a hírlevelet azért kapta, mert feliratkozott az Földabrosz hírlevelére. Amennyiben a továbbiakban nem kíván tőlünk ilyen jellegű e-maileket kapni, kattintson a az alábbi linkre, e-mail címe megadása után jelölje meg a "leiratkozás"-t, majd mentse el.