KönyvTÁRlat IV./2. – Válság és újítás. Azok a tízes évek… – Álom és valóság: művészet és pszichoanalízis

Printer-friendly versionPDF version
2014/10/16

A KönyvTÁRlat című irodalmi és kultúrtörténeti programsorozat negyedik évadának második estjét a századelőn a művészetek és egyes tudományágak területén megjelenő új látásmódok bemutatásának szenteljük.

A századforduló gondolkodásában és művészetében a pszichoanalízis térnyerésével nagy változások, új témák jelennek meg, mint pl. az ember ösztönvilága, vagy épp a gondolati világ mögötti nem tudatos, de meghatározó jellemzők. Az új művésznemzedék vezéreszméjévé válnak a szabadabb emberi kapcsolatok, a bonyolultabb érzelmek, az ember sokféle meghatározottsága. Az est első előadója, Mészáros Judit tudománytörténész a pszichoanalízis budapesti iskolájának kialakulását és az avantgárd értelmiségre gyakorolt hatását mutatja be. Ezt követően Bán András művészettörténész tolmácsolásában bepillantást nyerhetünk a századelő fotóművészetének történetébe, a fotózás tömegessé válásának folyamatába, a fotóművészeti látásmódok változásának okaiba.

Az estet Bácskai Juli Pszichoszínházának hangulat-és kapcsolatjavító előadása zárja: improvizáció – csipetnyi pszichoterápiával.

16.30–17.10 – Ferenczi és a Budapesti Iskola
Előadó: Mészáros Judit pszichoanalitikus és tudománytörténész
Létezhet-e iskola falak, direktor és hallgatók nélkül? S ha igen, akkor milyen szerveződéssel jön létre az a közös alap, amely az iskolához tartozók szakmai gondolkodását felismerhetően hasonlóvá teszi? Hogyan alakult ki a pszichoanalízis budapesti iskolája, és mi a jelentősége a modern pszichoterápiák fejlődésére? Mi volt ebben Ferenczi Sándornak, a pszichoanalitikus mozgalom enfant terrible-jének a szerepe? Hogyan hatottak a múlt század magyarországi és európai – politikai és történelmi fordulatai – a pszichoanalízisre és magukra az analitikusokra? Az előadás válaszokat kínál a felvetett kérdésekre, valamint betekintést nyújt a pszichoanalízis és a budapesti avantgárd értelmiség korai találkozásába, amely rövid idő alatt az új gondolkodásmódot – Ignotus szavaival – megkerülhetetlen „embernézet”-té avatta.

17.10–18.15 – Fotóművészeti látásmódok
Előadó: Bán András művészettörténész, műkritikus

A fotó más. A fényképezőgép másfajta képeket állít elő, mint bármely korábbi képrögzítési eljárás. Az értő szem erre már az első dagerrotípiákra tekintve felfigyelt. Ám egy sor fotó- és sajtótechnikai újításra szükség volt ahhoz, hogy a fényképezés mindenki számára hozzáférhető legyen és a fénykép mindenütt jelenvalóvá váljon. Ez a XX. század tízes, húszas éveire következik be. Tömegessé válik a sajtófotó, a privát fotózás, megérkezik az új fotográfus a maga merész tekintetével. Mindezzel új fejezet nyílik a látás történetében.

18.00– 19.00 – Bácskai Juli Pszichoszínházának előadása
„ÁLOM kontra VALÓSÁG” – a Hangulat- és Kapcsolatjavító Vándorszínház produkciója.
A SZÍNÉSZ elég szabad ahhoz, hogy önálló alkotóként élje át a Pszichoszínház minden előadását, de elég ötletet kap ahhoz, hogy ne legyen bizonytalan. A NÉZŐ is megszólalhat. Minden előadás egyedi, egyszeri és megismételhetetlen.

Mottó: „Nem a te életedet boncolgatjuk, de beletrafálhatunk. Nem a miénket teregetjük, de nagyon ott leszünk!”
Főszerepben: Vándor Éva és Tóth József
Hegedűn közreműködik: Bóna János

Minitárlat: dedikált példányok, első kiadások, plakátok
A részvétel az NKA támogatásnak köszönhetően ingyenes!

Helyszín: Országos Széchényi Könyvtár, VI. emelet, Díszterem
Időpont: 2014. október 16. 16.30

Kérjük, részvételi szándékát 2014. október 15-én 12 óráig jelezze számunkra e-mailben a pr@oszk.hu címen, vagy telefonon a 224-3742 számon hétfőtől csütörtökig 9–16 óra között, pénteki napokon 9–13 óráig.
Sajtóinformáció: Sághi Ilona Tel: 06-1-22-43-746
További információ: Sebestyén Lilla Tel: 06-1-22-43-745

Képek a rendezvényről

 

# KönyvTÁRlat