KönyvTÁRlat IV./1. Fény és árnyék: A Monarchia megújuló fővárosai

Printer-friendly versionPDF version
2014/09/18

A budapesti Margit-körútAz OSZK KönyvTÁRlat című irodalmi és kultúrtörténeti programsorozata immár negyedik évadához érkezett. A sorozat nyitóestje Fény és árnyék: A Monarchia megújuló fővárosai címmel a korszak neves szakértőinek előadásában e fejlődés és krízis kettősségében tündöklő városok életét tárja fel. Az előadások hallgatói megismerkedhetnek a Bécs és Budapest századelős városfejlődésében létrejött új gazdasági-társadalmi topográfia, új funkcionális tagolódás nyomán megjelenő modern városi életmód sajátosságaival, és azon belül is, a társas élet egyik legjellegzetesebb korabeli intézményének, a kávéháznak a világával. A kor hangulatának felidézésében a Bohém Ragtime Jazz Band lesz a segítségünkre.

Az estet kísérő kamarakiállítás eredeti térképek, amatőr fotográfiák, képes levelezőlapok, különleges kisnyomtatványok (naptárak, étlapok, számolócédulák, szabályrendeletek) és szaklapok segítségével varázsolják elő a korabeli Bécs és Budapest mindennapjait, köztük a kávéházak bűvös világát, melyet, a korabeli dokumentumritkaságok mellett, a magyar irodalomtörténet nagyjainak remekművei keltenek életre.

16.30– 17.15 Drágicám, maga de guszta nő – A Bohém Ragtime Jazz Band koncertje

A világ egyik legsokoldalúbb zenekara az 1900-as évek Budapestjének hangulatát hozza el az OSZK-ba ezen az estén, olyan jól ismert slágerekkel, mint például az Éjjel az omnibusz tetején, a Jó volna férjhez menni!, a Gyere Josephin!... vagy az Ujjé, a ligetben nagyszerű!, és azt is megtudhatjuk, hogy a drágicám mitől oly guszta nő…

A Bohémek a világ szinte összes nagy tradicionális jazzfesztiválján megfordultak már, Berlintől Oslóig, Drezdától Bredáig, Poritól Montreux-ig, Asconától Bude-ig és Riminitől Sacramentóig. Rendszeresen játszanak vendégsztárokkal.

Koncertjeiket európai és amerikai televízió- és rádióállomások közvetítették, eddig megjelent 17 albumuk felvételei is rendszeresen hallhatók jazzműsorokban világszerte. A Bohém Fesztiválokat 1992 óta szervezik. 2003-ban „Az év jazzegyüttese”-ként eMeRTon-díjat, 2010-ben „Magyar zeneművészet” kategóriában Bács-Kiskun megyei Prima-díjat kaptak.

17.30–18.10 A korabeli Bécs és Budapest

Előadó: Gyáni Gábor kutatóprofesszor, történész (MTA BTK Történettudományi Intézet): A 19. század közepe után, az 1870-es évet követően a két közép-európai város olyan mély átalakuláson ment keresztül, mely európai rangú metropolisszá emelte mindkettőt. Az 1910-es évekre már mindkét város túlesett a liberális korszakkal együtt járó spontán városfejlődés viharos korszakán. A közben felhalmozódott szociális problémák közvetlen közösségi politizálást kívántak, aminek Bécs és Budapest Európában szinte éllovasává lett. Ezt a világháború, valamint az abból eredő szociális kérdések továbbra is aktuális kihívásként állandósították. Az előadás a metropoliszfejlődés sajátosságainak ismertetésén túl ezt a sajátos helyzetet mutatja be részletesen.

18.10–18.50 Kávéházi kultúra és irodalom

Előadó: Saly Noémi irodalomtörténész, muzeológus, Budapest-történész (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum): A 19. század végi, 20. század eleji budapesti kávéházakat a modern magyar irodalom bölcsőiként szokták számon tartani. Azok voltak-e? Miért és hogyan találtak bennük otthonra írók és költők, egyénenként vagy szerkesztőségi asztalok körül? Mit adott nekik ez a sajátos intézmény, amit máshol nem találhattak meg? Tehetünk-e egyenlőségjelet a kávéház és az irodalmi kávéház fogalma közé? És miért volt annyira fontos a kommunista hatalomnak, hogy az összeset, szinte maradéktalanul, leradírozza Budapest térképéről? Számoljunk le a mítoszokkal, és keressük a választ az igazán lényeges kérdésekre…

Minitárlat, csak ezen az estén: Korabeli ritkaságok – eredeti térképek, amatőr fotográfiák, képes levelezőlapok, naptárak, és a magyar irodalomtörténet nagyjainak remekművei

A részvétel az NKA támogatásnak köszönhetően ingyenes!

Helyszín: Országos Széchényi Könyvtár, VI. emelet, Díszterem
Időpont: 2014. szeptember 18. 16.30

Kérjük, részvételi szándékát 2014. szeptember 17-én 12 óráig jelezze számunkra e-mailben a pr@oszk.hu címen, vagy telefonon a 224-3742 számon hétfőtől csütörtökig 9 és 16 óra között, pénteki napokon 9–13 óráig.

 

# KönyvTÁRlat