Zárvatartás – Husz János és a huszitizmus hatása a magyarországi művelődésben – Egy steppei nép ismeretlen írásának megfejtése – Az I. világháború frontjairól – A Délvidéki magyar Golgota 1944–45 – Koncert: Via Crucisa és Stabat Mater

oszk.hu hírlevél
Kedves Barátunk!
2018. március 12.
Figyelmükbe ajánljuk elektronikus szolgáltatásainkat zárvatartásunk, március 15. és március 19. között!

Nyitvatartási rend
2018. március 15 és 19.

Az ünnephez kapcsolódóan ajánljuk a Kossuth-hangja című szolgáltatást, valamint az Erkel-honlap gazdag összeállítását a Himnuszról és a Bánk bán, valamint a Hunyadi László című operákról és az 1848–49-es forradalom és szabadságharchoz kapcsolódó három részes, „Egy ember szól, de milliók nevében!” című blogbejegyzésünket.

További részletek
Husz János és a huszitizmus hatása a magyarországi művelődésben

Könyvbemutató
2018. március 19. 16 óra
V. emelet 516-os terem (Tanácsterem)

Az Országos Széchényi Könyvtár, a Szent Adalbert Közép- és Kelet-Európa Kutatásokért Alapítvány, az ELTE BTK Művelődéstörténeti Tanszék és a Vallástudományi Központ bemutatja a Husz János és a huszitizmus hatása a magyarországi művelődésben (szerk. Kovács Eszter és Mészáros Andor) című tanulmánykötetet.

További részletek
Egy steppei nép ismeretlen írásának és nyelvének megfejtése: a kitan

Előadás
2018. március 21. 17 óra
V. emelet 516. szoba

Róna Tas András előadására hívjuk önöket az Orientalisták az OSZK-ban című előadássorozat kapcsán, melyben a kitan népről és nyelvéről lesz szó. A kitan jelentős nép volt, amely nagyjából a magyar honfoglalással egyidőben elfoglalta Észak-Kínát és ott Liao dinasztia néven uralkodott 916 és 1125 között. Két írást is hátrahagyott, amelyek megfejtése ma is folyik. Az előadás az írás és a nyelv megfejtésének történetét és mai állását mutatja be, majd a kitan nyelv egy-két váratlan és szenzációszámba menő sajátságát ismerteti. Végül néhány példán azt mutatja be, hogy a magyar nyelv keleti hátterének jobb megismeréséhez hogyan járul hozzá a kitan nyelv ismerete.

További részletek
Az I. világháború térképeken. Válogatás a gyűjteményből

Kiállítás
2018. március 30-ig
VI. emelet, Térképtár

Az OSZK már 1914 szeptemberében, nem sokkal a háború kitörése után egy első világháborús gyűjtemény kialakításába kezdett, amely egészen az 1920-as évek elejéig gyarapodott. Az első világháborúval foglalkozó kiállítás-sorozatunk mostani része is ebből a gyűjteményből válogat. Az egyes vitrinek tematikája egy-egy frontszakasz. Így az érdeklődők láthatnak például török, orosz plakátokat, kéziratos térképet a megszállt Szerbiából, vagy épp a román betörésről. Bemutatunk olyan játékokat, papírmaketteket is, amiket az első világháború idején forgalmaztak.

További részletek
Délvidéki magyar Golgota 1944–45

Kiállítás
2018. április 7-ig
VI. emelet, Ars Librorum kiállítótér

A Keskenyúton Délvidéki Tragédiánk 1944–45 Alapítvány vándorkiállítása az 1944–45-ös délvidéki magyarírtás 70-ik évfordulója alkalmából, az áldozatok tiszteletére készült. A kiállítás vázát alkotó visszaemlékezések közé beszúrt és kiemelt történelmi tények segítségével mutatják be az 1944–45 évek fordulóján történt tragikus eseményeket.

További részletek
Matinékoncert a Régi Zeneakadémián

Koncert
március 24. 11 óra
A Régi Zeneakadémia Kamaraterme (Budapest, VI. ker. Vörösmarty u. 35.)

A matinékoncerten a közelgő nagyhétre való tekintettel két igen odaillő, gyönyörű mű szólal meg: Liszt Via Crucisa és Rheinberger Stabat Matere. Külön megtiszteltetés a könyvtár kórusa számára, hogy a Via Crucisban a zongoraszólam előadását a csodálatos és ma már ritkán szereplő zongoraművész, Lantos István vállalta.

További részletek
Üdvözlettel:
oszk.hu

Kérdezze a könyvtárost!
A hírlevél kommentálható Facebook-oldalunkon.
Híreink telefonról Twitteren is azonnal elérhetők.
Hírlevelünkről ezen a linken iratkozhat le, illetve feliratkozhat a Földabrosz-blog hírlevelére is.
Ha hírlevelünk nem jelenik meg, vagy nem jól olvasható, kérjük, kattintson ide.