10 éves a Wikipédia

Nyomtatóbarát változatPDF változat

Wikipédia, 10. születésnap
2011. január 15., Országos Széchényi Könyvtár

A világ egyetlen oldala, amelyet valóban a felhasználók hoztak létre, tartják fenn és támogatják.
2011. január 15-én lezárul a Wikipédia első évtizede. A 2001-ben Jimmy Wales által alapított Wikipédia a világ ötödik legnépszerűbb oldalává vált havi 410 millió olvasóval. Csupán három évvel megalapítása után a Wikipédia 500 000 cikket számlált 50 különböző nyelven. Ma az online enciklopédia 17 millió szócikke, 270 nyelven érhető el. Az elmúlt tíz év alatt emberek százezrei, több mint egy milliárd szerkesztéssel járultak hozzá ehhez az alapvető erőforráshoz.
Ennek a történelmi mérföldkőnek a megünneplésére az emberek világszerte összegyűlnek, minden kontinensen legalább 5 esemény lesz. Egyedül Indiában 17 önkéntesek által szervezett esemény lesz ma.

De mi is az a Wikipédia?
A Wikipédia szabadon használható többnyelvű internetes enciklopédia, amelyet olvasói írnak. Első, angol nyelvű változata 2001. januárjában indult, és néhány év alatt a világ legnaprakészebb és leggyorsabban növekvő enciklopédiája lett; mára több mint 270 különböző nyelvű, bár a nyelvek száma is növekszik, Wikipédia létezik, amelyeket naponta több millió olvasó használ. Bár a Wikipédia az öt leglátogatottabb weboldal egyike, kevesebb mint 50 alkalmazott áll mögötte: az enciklopédia teljes tartalmát önkéntesek hozzák létre és tartják karban.
A Wikipédiát üzemeltető Wikimédia Alapítvány nonprofit, közhasznú szervezet, amely a szabadon terjeszthető és felhasználható többnyelvű tartalom létrehozását, illetve az ilyen tartalom ingyenesen és reklámmentesen elérhetővé tételét tűzte ki céljául. A San Franciscó-i székhelyű alapítványt 2003-ban hozták létre a Wikipédia szerkesztői az oldal működésének biztosítására. Helyi szervezetei jelen vannak többek között az Egyesült Királyságban, Németországban, Szerbiában, a Fülöp-szigeteken és Argentínában, valamint 2008 óta Magyarországon is.
A magyar nyelvű Wikipédia 2003 júliusában indult el a hu.wikipedia.org címen. Az enciklopédia – a szócikkek mellett – több tízezer képet, hangállományt és ábrát tartalmaz, melyek nagy része szabadon felhasználható. 2010-ben átlagosan mintegy 3000 szócikkel bővült havonta. Jelenleg nagyjából két és félezer aktív szerkesztője van. A Gemius adatai szerint havi másfél millió egyedi látogatóval a kilencedik leglátogatottabb magyar oldal, és a magyar internetezők közel 40%-a legalább havi rendszerességgel látogatja.
A szócikkek szövegei a Creative Commons nonprofit szervezet Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 nevű szabad licence alatt érhetőek el, amely bárki számára lehetővé teszi a szövegek felhasználását, módosítását és terjesztését – a felhasználási feltételek keretein belül. Az enciklopédia teljes szövegét tartalmazó adatbázis szabadon letölthető.

A Wikimédia Magyarország Egyesület
A Wikimédia Magyarország Egyesület 2008-ban alakult közhasznú szervezet, amelynek célja a Wikipédia nevű szabadon szerkeszthető internetes enciklopédia és társprojektjeinek támogatása, az egyetemes tudás terjesztésének elősegítése.
Tevékenységét a kaliforniai székhelyű Wikimédia Alapítvány magyarországi társszervezeteként elsődlegesen a Wikipédia és társoldalai népszerűsítésével, fejlesztésével, és a szerkesztői közösségek támogatásával fejti ki. Munkatársai természetesen önkéntesek!

A konferencia résztvevőit és minden érdeklődőt szeretettel várjuk 16:00 órától az Épitész pincében (1088 Budapest, Ötpacsirta utca 2.) rendezett wikipédiás találkozóra!

Frank Schulenburg
– a Wikimédia Alapítvány Új közösségek megszólításáért felelős igazgatója
A Wikimédia projektekben való részvétel és a nagyközönség megértésének növelése a fő feladata. Frank 2005-ben szerkesztette először a Wikipédiát és hamar közreműködője lett a kapcsolódó projekteknek is. Ő alapította a Wikipédia Akadémiát, egy eseményt melynek célja a Wikipédia minőségének növelése megcélzott csoportok közreműködősének ösztönzésével, különösen a felsőoktatás világában. 2006. és 2008. között a Wikimédia Németországnak dolgozott elnökségi tagként, majd alelnökként. Egész karrierje során elkötelezett volt amellett hogy érthető, jó minőségi oktatóanyagokat tegyen elérhetővé mindenki számára.

Közpolitikai kezdeményezés - Frank Schulenburg kezdeményezése
A közpolitikai kezdeményezés a 2010-11-es tanévben a Wikimédia Alapítvány által indított próbaprojekt. A résztvevő amerikai egyetemek közpolitikai programjain a professzorok arra kérik diákjaikat, hogy a tanagyag részeként javítsák az angol Wikipédia vonatkozó szócikkeit. Az Alapítvány a professzorokat óravázlatokkal, a szerkesztői közösséggel való koordinációval – az új szerkesztőket segítő Wikipédia Nagyköveteken keresztül – segíti.