Katalógusok, adatbázisok

Nyomtatóbarát változatPDF változat

OSZK katalógusok

  • NEKTÁR - Központi Katalógus
    Az Országos Széchényi Könyvtár központi online katalógusa az OSZK gyűjteményének, a Könyvtári Intézet Könyvtártudományi Szakkönyvtárának, valamint  a Magyar Nemzeti Múzeum Könyvtárának állományában nyújt egyszerű és részletes keresési lehetőségeket.

 

  • Magyar Nemzeti Bibliográfia oldalain közös felületen gyűjtik össze a hungarikum fogalma alá tartozó dokumentumokat leíró nemzeti bibliográfiáink közül az eredetileg nyomtatott, de már digitalizált formában interneten is elérhetőket, az adatbázisokat, valamint az e-folyóiratként közreadottakat.
  • Audiovizuális dokumentumok
    Az audiovizuális kötelespéldányok bibliográfiai katalógusa. A keresési funkciók audiovizuális dokumentumtípusok és azok főbb jellemzői szerint érhetőek el.

 

OSZK adatbázisok

 

  • Fotótér
    Az Országos Széchényi Könyvtár folyamatosan bővülő tartalomszolgáltatása, amely lehetőséget nyújt az érdeklődőknek arra, hogy az intézmény által digitalizált fényképek között böngésszenek. A Fotótér bázisát alkotó gyűjtemény közel hatszázezer fényképet tartalmaz.

 

  • Földabrosz
    Az e néven indult és folyamatosan bővülő adatbázisunk jelenleg csaknem ezer, 1850 előtt nyomtatott hazai és külföldi térképet tartalmaz, amelynek jelentős része a 18. században készült, de több 17. századi kiadás is gazdagítja a könyvtárunk alapítójától, gróf Széchényi Ferenctől (1754–1820) származó gyűjteményt.

 

  • 1956 – történelem röplapokon
    A magyar nemzeti könyvtár e jelentős és igen speciális állományegysége napjainkra mintegy másfél ezer dokumentumot foglal magába, amelyek az 1956-os forradalom és szabadságharc során, illetve az azt követő hónapokban keletkezetek. A gyűjtemény legkorábbra datált darabja október 22-én készült. A forradalom és szabadságharc október 23-ától november 4-éig tartó időszakából több mint ötszáz aprónyomtatvány származik. A később keletkezett dokumentumokat részben az ellenállás, részben a megtorlás érdekében adták közre.

 

  • Régi Ritka című legújabb digitális tartalomszolgáltatásunkban elsőként a bibliofil gyűjtő, gróf Apponyi Sándor (1844–1925) jelentős történeti forrásértékkel bíró metszetgyűjteményének mintegy ezer darabját tesszük virtuális közkinccsé. A 16. századtól a 19. századig terjedő időszak magyarországi eseményeinek külföldi recepcióját felvonultató gazdag grafikai anyag egyrészt könyvtárunk nagy adományozójának különálló metszetgyűjteményéből, másrészt világhírű Hungarica-könyvgyűjteményéből származik. A többnyire magyar vonatkozású metszetek műfajukat tekintve elsősorban portrék, város-, vár-, csata- és ostromképek, illetve a kor híres eseményeiről készült képek (királykoronázások, kivégzések stb.), de található köztük térkép, allegória, életkép és tézislap is.

 

  • Hangtár – Több mint 2600 digitalizált hangfelvétel, több mint 150 órányi archív hanganyag a Színháztörténeti és Zeneműtár gramofonlemez-gyűjteményének anyagából. Az összeállítás tartalma számos műfajt ölel fel: legnagyobb részben szórakoztató zenét (katonazenét, operettet, filmdalokat, tánczenét, korai dzsesszt), kisebb részben magyar nótát, népzenei vonatkozású felvételeket – köztük a Patria néprajzi gramofonfelvételek sorozatának néhány lemezét – és klasszikus zenei hanganyagokat tartalmaz, de prózai hangdokumentumok is helyet kaptak a válogatásban.

 

  • Copia – A nemzeti könyvtár kézirattári gyűjtőoldala, amely a Babits-projekt első ütemében a 6700 darabos levélhagyaték teljes körű feldolgozására és a közkincskörbe tartozó csaknem 2500 dokumentum online közreadására vállalkozik. A távolról elérhető adatbázisban hosszabb távon leveleket, levelezéseket, kora újkori és újkori kötetes kéziratokat, önálló vers-, tanulmány- és regénykéziratokat, valamint analektákat (egyedi, nem levéltípusú dokumentumokat) szolgáltatunk.  

 

  • Könyvjegytár – A nemzeti könyvtár új, több szakaszban bővülő digitális ex libris szolgáltató honlapja, amely az intézmény által a Régi Nyomtatványok Tárában és a Térkép-, Plakát- és Kisnyomtatványtárban őrzött kisgrafikai anyagokhoz biztosít szabad hozzáférést. Elsőként a közel 1.100 darabos régi gyűjteményt és a modern ex libris állományból kb. 3.400 grafikát teszünk virtuálisan elérhetővé.

 

 

 

Helyben elérhető katalógusok, kutatási segédletek

 

Közös katalógusok, adatbázisok

 

Külső adatbázisok