Lett könyv – 500

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2025/11/19

2025. november 18-án, Lettország függetlenségének 107. évfordulóján nyílt meg az Országos Széchényi Könyvtár hetedik emeleti kiállítóterében az első lett nyelvű könyv megjelenésének 500. évfordulója alkalmából rendezett időszaki tárlat, amely Jurijsz Pogrebnyaksz nagykövet úr kezdeményezésére a budapesti lett nagykövetség és az OSZK együttműködésében valósult meg.  

 

 

A kiállítást a Lett Nemzeti Könyvtár állította össze kifejezetten a nemzetközi közönség számára, 24 darab angol nyelvű poszter segítségével mutatva be a lett könyvnyomtatás és könyvtárügy történetét, azzal a céllal, hogy a tárlat Európa minél több országába eljusson. A közel százfős ünnepélyes megnyitón mintegy ötven diplomáciai testület képviseltette magát. A kiállítás december közepéig látható az OSZK-ban.  

„Az év 18. napján” – ahogyan a programban szerepelt – Jurijsz Pogrebnyaksz nagykövet a Lett Köztársaság magyarországi nem rezidens katonai attaséjával, Erik Nagli ezredessel együtt köszöntötte a vendégeket az évforduló és a Lett könyv – 500 című kiállítás megnyitója alkalmából. Pogrebnyaksz nagykövet nyitóbeszédében hangsúlyozta: „November Lettország nemzeti ünnepének hónapja, amikor tisztelgünk Lettország szabadsága és népe előtt. Idén is különleges évfordulót ünneplünk, 500 éve, hogy megjelent az első lett nyelvű könyv. Nemcsak kultúránk alapköve, hanem nemzeti identitásunké is.”  

 

Gerencsér Judit, az Országos Széchényi Könyvtár általános főigazgató-helyettese köszöntőbeszédében kiemelte, hogy a kiállítás a lett könyvtörténet fél évezredét világítja meg, és hasonlatosan a Budai krónikához, amely a magyar kulturális identitás részévé vált, a legkorábbi lett könyvek is olyan irodalmi örökségek, amelyek a lett nemzetet formálták. Ahogy elmondta: a könyvnyomtatás születése nem pusztán technológiai eredmény, hanem civilizációs mérföldkő, amely erősíti a társadalmat, megőrzi az emlékezetet és felemeli az emberi szellemet. 

A rendezvényen a nagykövet jelképes ajándékkal tisztelte meg a nemzeti könyvtárat: Gerencsér Juditnak átnyújtotta a Lett Bank gyűjteményének legújabb, az 500-as tematikához kapcsolódó érmeújdonságát. Az ünnepségen részt vevők együtt ünnepelték Lettország kulturális örökségének jelentős évfordulóját.

 

További képek