„Kihívott magyar végzet” Kovács Imre-kiállítás

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2014/03/13 - 2014/09/13

Az Országos Széchényi Könyvtár a Kovács Imre Társaság felkérésére a centenáriumi év lezárásaként Kovács Imre-kiállítást szervez, mely 2014. március 13. és szeptember 13. között tart nyitva.

A kiállítás a két világháború közötti magyar népi radikalizmus nagy formátumú személyiségének állít emléket születésének századik évfordulója alkalmából. Kovács Imre egyéb, a falukutatás tapasztalataiból építkező munkái mellett különösen A néma forradalom című szociográfiájában bizonyította be a magyar parasztság hagyományos, az adott gazdasági kereteken belüli útjának folytathatatlanságát, egy másik könyvcíme szerint: A parasztéletforma csődjét. Több írásáért perbe fogták, 1937-ben letöltendő börtönbüntetésre ítélték osztály elleni uszításért és nemzetgyalázásért.

Kovács Imre népfogalma döntően szociális tartalmú volt, azaz céljának a nép nemzetbe emelését tekintette, először csak kutatóként, később közvetlen politikai szerepvállalása révén is. A háború előtt a Márciusi Front mozgalmának aktív résztvevője és a Nemzeti Parasztpárt alapító tagja, a háború után a párt egyik vezetőjeként a demokrácia védelméért vívott harc vezéregyéniségei közé tartozott. Ezért volt kénytelen elmenekülni Magyarországról; a magyar politikai emigráció tekintélyes tagjaként hunyt el, 1980-ban.

A Kovács Imre életét, műveit és társadalmi programját bemutató kiállítás szeptember 13-ig tekinthető meg a VII. szinten lévő katalógustérben, a könyvtár nyitvatartási idejében. A belépőjegy ára 400 Ft, beiratkozott olvasóink számára ingyenes.

Kurátor: Szádeczky-Kardoss Zsófia, Tokaji Nagy Erzsébet
Szakértő: Filep Tamás Gusztáv, Lugosi András