Nyelvrokonság és nyelvtörténet

Nyelvrokonság és nyelvtörténet

Nyelvrokonság és nyelvtörténet. Mátyás Flórián nyelvtudományi munkássága
Írta: Stemler Ágnes
OSZK–Gondolat Kiadó, Budapest, 2004.
[Nemzeti Téka, sorozatszerk. Kégli Ferenc, Monok István]
178 oldal
ISBN 978 963 200 485 X

800,- Ft
Kapható

Mátyás Flórián (1818–1904) a 19. század második felében megerősödő magyar történeti nyelvtudomány kevéssé ismert és méltányolt alakja. Viszonylag rövid nyelvészeti pályája a modern magyar nyelvtudomány kibontakozásának első, átmeneti korszakára esik. 1856 és 1871 között publikált nyelvészeti témájú tanulmányokat, illetve ekkor készítette nyelvtörténeti szótárát is. Ebben az időben még virágzott az 1830–1840-es években kialakult bölcseleti nyelvtudomány, de már kibontakozóban volt a Hunfalvy Pál és később Budenz József nevével fémjelzett pozitivista történeti-összehasonlító iskola, melynek képviselőivel Mátyás többször is polémiába keveredett.

Mátyás Flórián eleinte főként nyelvhasonlítással foglalkozott, szóegyezéseket gyűjtött az indoiráni nyelvek és a magyar között. Érdeklődése később a nyelvtörténet felé fordult: nyelvtörténeti szótár megírásába kezdett, amelynek nagyobbik része kéziratban maradt, csupán három füzete jelent meg nyomtatásban. Ennek a tudománytörténészeink által még nem tárgyalt kéziratnak a segítségével – melyet az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattára őriz – képet kaphatunk Mátyás Flórián nyelvtörténeti és szótárírói törekvéseiről.

Nemzeti téka

A Nemzeti téka az Országos Széchényi Könyvtár és a Gondolat Kiadó 2010-ben indult közös sorozata. Folytatója kíván lenni Az Országos Széchényi Könyvtár Kiadványai, valamint az Országos Széchényi Könyvtár Füzetei címmel megjelent sorozatoknak, továbbéltetve mindazon értékeket, amelyeket az elődöknek tekintett sorozatok képviseltek. Olyan művelődéstörténeti, nyomda-, sajtó-, könyv- és könyvtártörténeti, illetve könyvtár-informatikai vonatkozású könyvek tékája, azaz tároló helye, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak nemzeti könyvtárunkhoz vagy annak gyűjtőköréhez. Tanulmányok, konferencia-előadások közreadása mellett a sorozat a nemzeti könyvtár vagy egyéb gyűjtemények hungarika vonatkozású anyagára támaszkodva készült egyedi bibliográfiák, katalógusok, repertóriumok számára is publikációs teret kíván nyújtani, segédleteket biztosítva ezáltal a magyar művelődéstörténet további kutatásaihoz.