A verseny döntője

2017. november 25-én nagy sikerrel rendeztük meg a nemzeti könyvtárban a „Te aranyok, Aranya!” című országos és a határon túli területekre is átnyúló szavalóversenyünk döntőjét.

A hét területi döntőből, amelyben több mint 250 diák versenyzett – s melyeket iskolai válogatók előztek meg közel 3000 résztvevővel –, 48 diákot hallgatott meg a két zsűri a felső tagozatos és középiskolás diákok korcsoportjában.

A döntő Kányádi Sándor, a verseny fővédnöke üdvözlő szavaival indult. A köszöntő beszédet Szőcs Géza költő, az Országos Könyvtári kuratórium elnöke, a Magyar Pen Klub elnöke tartotta, majd elkezdődött a verseny első fordulója, mely két helyszínen, két zsűri előtt folyt le.

Az első fordulóban mindenki a szabadon választott versét mondta el, ez alapján rangsorolták a zsűrik az általuk legjobbnak tartott tíz továbbjutót, akik délután elmondhatták a kötelezően választott versüket (felső tagozat, középiskola) is. (A verseny minőségét és kiegyensúlyozottságát jelzi, hogy a felsős korcsoportban a zsűri mindenkit meghallgatott még egyszer.)

Az eredményhirdetésen és díjkiosztó ünnepségen a két zsűri elnökének és tagjainak értékelő szavait követően minden diák és felkészítő tanára ajándékban részesült. A különdíjak kiosztása után a helyezettek könyvcsomagokat és más értékes ajándékokat (többek között nyári verstáborokba szóló meghívókat, illetve a Magyar Nemzeti Bank Arany-emlékérméjét) vehettek át.

 

A díjazottak, iskolájuk és felkészítő tanáruk

Középiskolás korcsoport

1. Tóth Norbert Márk – Zrínyi Ilona Gimnázium, Miskolc, 11. osztály, felkészítő tanára: Végvári Roberta
1. Gál Réka Ágota – Selye János Gimnázium, Komárom, 10. osztály, felkészítő tanára: Kiss Szilvia
2. Oszvald Balázs – Padányi Katolikus Iskola, Veszprém, 11. osztály, felkészítő tanára: Baradits-Stummer Márta
3. Ladács Fanni – Nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnázium és Kollégium 12. osztály, felkészítő tanára: Varga Ildikó

Okleveles különdíjasok:

Wolf Sára – ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium 10. osztály, felkészítő tanára: Arató László
Zsohár Veronika – Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium, Szombathely 10. osztály, felkészítő tanára: Varga István

Az első tízbe jutottak (a végleges pontszámok sorrendjében, ereszkedő számsorrendben):

Pásztor Dániel – Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium 12. osztály, felkészítő tanára: Omischel Mónik
Csonka Gabriella – Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium 12. osztály, felkészítő tanára: Szendrődy Dorottya
Kovács Petra – Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium 12. osztály, felkészítő tanára: Jeszenszki András
Szűcs Panna Villő – Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium, Budakeszi, 10. osztály, felkészítő tanára: Jámbor Erzsébet
Bani-Akoto Angelina – Neumann János Gimnázium, Eger, 12. osztály, felkészítő tanára: Pászthy -Sipos Andrea

Felső tagozatos korcsoport

1. Lánczi Ildikó – Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium 6. osztály, felkészítő tanára: Kocsis Mária
2. Taylor Sol Nadia Alina – ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium 8. osztály, felkészítő tanára: Horváth Beáta
3. Rontó Zoltán József – Rákóczi Julianna Általános Iskola, Sajóhídvég, 8. osztály, felkészítő tanára: Resetár Edit

Okleveles különdíjas:

Reali Bonifacio – Ciszterci Nevelési Központ, Pécs 6. osztály, felkészítő tanára: Királyné Haász Nóra

Az első tízbe jutottak (a végleges pontszámok sorrendjében, ereszkedő számsorrendben):

Tőke Domonkos – Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium, Győr, 6. osztály, felkészítő tanára: Szívósné Vásárhelyi Zsuzsanna
Nagy Zsófia Gitta – Nyíregyházi Arany János Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium 5. osztály, felkészítő tanára: Mártonné Szlávik Tünde
Takács András – Városligeti Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Budapest, 8. osztály, felkészítő tanára: Bartók Mária
Györgypál Gergő – Arany János Líceum, Nagyszalonta, 8. osztály, felkészítő tanára: Györgypál Katalin
Tóth-Godó Benedek – Szent László Katolikus Általános Iskola, Szeged, 6. osztály, felkészítő tanára: Nagymihály Tímea
Tóth Milán Máté – Göntérházi Kétnyelvű Általános Iskola 7. osztály, felkészítő tanára: Zadravec Szekeres Ilona

Az egész napos rendezvényt az Arany János Családi Nap keretében kísérő programok – restaurátor és könyvkötő kollégáink vezetésével kézműveskedés, játék az Arany János művei ihlette logikai kirakókkal, kurátori tárlatvezetések az Arany-kiállításunkon, valamint múzeumpedagógiai foglalkozások – tarkították.

A másfél éves szervezésért köszönet a kollégáknak, a területi elődöntőket lebonyolító könyvtáraknak, intézményeknek és munkatársaiknak, valamint támogatóinknak a programsorozat sikeres megvalósításához való hozzájárulásukért.